Հիմնադրամի հիմնական գործառույթները
Հիմնադրամը «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն իրականացնում է հետևյալ գործառույթները`
հավաքագրում է երաշխիքային վճարները.
իրականացնում է Հիմնադրամի միջոցների, երաշխավորված ավանդների, ավանդատուների թվի և այլ վերլուծություններ.
միջնորդություններ է ներկայացնում Կենտրոնական բանկ սույն օրենքով սահմանված երաշխիքային վճարները չվճարած բանկերի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու, բանկերի ներկայացրած հաշվետվությունների  արժանահավատությունը պարզելու նպատակով Կենտրոնական բանկի կողմից ստուգումներ անցկացնելու համար.
սույն օրենքով սահմանված պայմաններով կառավարում է Հիմնադրամի միջոցները.
հատուցում է երաշխավորված ավանդները` սույն օրենքով սահմանված կարգով, չափերով և դեպքերում.
ստանում է վարկեր (փոխառություններ), երաշխիքներ, դրամաշնորհներ, նվիրատվություններ և նվիրաբերություններ.

Фонд в соответствии с Законом Республики Армения «О гарантировании возмещения банковских вкладов физических лиц» осуществляет следующие функции:
взимает гарантийные взносы;
проводит анализ средств Фонда, гарантированных вкладов, количества вкладчиков и другие виды анализа;
представляет в Центральный банк ходатайства о применении санкций к банкам, не уплатившим предусмотренные настоящим законом гарантийные взносы, а также о проведении проверок Центральным банком с целью оценки достоверности отчетности, представляемой банками;
управляет средствами Фонда в порядке, установленном настоящим законом;
выплачивает гарантированные вклады в порядке, размерах и случаях, установленных настоящим законом;
получает кредиты (займы), гарантии, гранты, пожертвования и дарения;
получает необходимую информацию для организации выплаты возмещения в порядке, установленном настоящим законом;