2024 թ դեկտեմբերի 12-ին Երևանում տեղի է ունեցել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի՝ ֆինանսական շուկաների խորհրդատվական կոմիտեին կից՝ ԵԱՏՄ տարածքում բանկային ավանդների (դեպոզիտների) ապահովագրության (երաշխավորման), լիկվիդացման, ֆինանսական առողջացման և վարկային կազմակերպությունների սնանկացման ոլորտում ներդաշնակեցման հարցերով Փորձագիտական խմբի հերթական նիստը, որը կազմակերպվել է Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի կողմից։
Փորձագիտական խմբի հերթական նիստի շրջանակում քննարկվել են արդեն իսկ դիտարկված հետևյալ հարցերը․
Բացի այդ, ՌԴ Ավանդների ապահովագրման գործակալության ներկայացուցիչների կողմից ներկայացվել է Ավանդների հատուցման առցանց վճարման իրենց փորձը, ինչպես նաև քննարկվել և հաստատվել է Փորձագիտական խմբի 2025թ․ աշխատանքային ծրագիրը։

On December 12, 2024, in Yerevan, was held a session of the Expert Group under the Advisory Committee on Financial Markets of the Eurasian Economic Commission. The session focused on integration difficulties in the areas of bank deposit insurance (guarantee), liquidation, financial recovery, and bankruptcy of credit institutions within the EAEU. The meeting was organized by the Deposit Guarantee Fund.
During the session, the following issues, previously considered, were discussed:
Additionally, representatives of the Russian Deposit Insurance Agency presented their experience with online reimbursement of deposits. The Expert Group’s work plan for 2025 was also discussed and approved.