2024 թ դեկտեմբերի 12-ին Երևանում տեղի է ունեցել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի՝ ֆինանսական շուկաների խորհրդատվական կոմիտեին կից՝ ԵԱՏՄ տարածքում բանկային ավանդների (դեպոզիտների) ապահովագրության (երաշխավորման), լիկվիդացման, ֆինանսական առողջացման և վարկային կազմակերպությունների սնանկացման ոլորտում ներդաշնակեցման հարցերով Փորձագիտական խմբի հերթական նիստը, որը կազմակերպվել է Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի կողմից։
Փորձագիտական խմբի հերթական նիստի շրջանակում քննարկվել են արդեն իսկ դիտարկված հետևյալ հարցերը․
Բացի այդ, ՌԴ Ավանդների ապահովագրման գործակալության ներկայացուցիչների կողմից ներկայացվել է Ավանդների հատուցման առցանց վճարման իրենց փորձը, ինչպես նաև քննարկվել և հաստատվել է Փորձագիտական խմբի 2025թ․ աշխատանքային ծրագիրը։

ЭКСПЕРТНЫЙ ОБЗОР СТРАН-ЧЛЕНОВ ЕАЭС, 2024 г.
12 декабря 2024 года в Ереване состоялось очередное заседание Экспертной группы по вопросам гармонизации в области страхования (гарантирования) банковских вкладов (депозитов), ликвидации, финансового оздоровления и банкротства кредитных организаций на территории государств — членов ЕАЭС при Консультативном комитете по финансовым рынкам Евразийской экономической комиссии. Заседание было организовано Фондом гарантирования возмещения вкладов.
В рамках заседания Экспертной группы были рассмотрены следующие вопросы:
• возможности снижения размера гарантийных взносов, уплачиваемых банками — членами системы страхования (гарантирования) вкладов, и/или приостановки их уплаты;
• подходы к расчёту гарантийных взносов в странах — членах ЕАЭС;
разработка «Словаря терминов (справочника)» в сфере систем страхования вкладов стран ЕАЭС.
Кроме того, представители Фонда по страхованию вкладов Российской Федерации представили опыт осуществления онлайн-возврата вкладов, а также был обсуждён и утверждён рабочий план Экспертной группы на 2025 год.