Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի (այսուհետ՝ Հիմնադրամ) կողմից 2023թ․ ընթացքում կազմակերպվող «Այցելուների օր Հիմնադրամում» արշավի շրջանակներում մայիսի 03-ին Հիմնադրամի հյուրերն էին Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ֆինանսատնտեսագիտական քոլեջի «Բանկային գործ» մասնագիտության 3-րդ կուրսի ուսանողները՝ դասախոս Տաթևիկ Գամաղելյանի և քոլեջի կարիերայի կենտրոնի պատասխանատու Լիլիթ Խանզադյանի ուղեկցությամբ։
Հանդիպումը տեղի ունեցավ «Էլիտ Պլազա» գործարարական համալիրի կոնֆերանսների դահլիճում։
Հանդիպմանը բացման և ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ Նարեկ Ղազարյանը։ Իր խոսքում Ն․ Ղազարյանը կարևորեց խնայողությունները առավել ապահով ներդրումային գործիքներում ներդնելու կարողությունը՝ ապահով ապագա կերտելու նպատակով։ Ն․ Ղազարյանը հիշատակեց համաշխարհային բանկային համակարգում տեղի ունեցող իրադարձությունները ավանդների երաշխավորման համակարգերի գործունեության համատեքստում։
Հիմնադրամի տնօրեն Հերմինե Հարությունյանը ներկայացրեց ավանդների ապահովագրման համակարգը Հայաստանում, Հիմնադրամի դերը ֆինանսական համակարգում, Հիմնադրամի գործառույթները, իրավասությունները և ավանդների ապահովագրման միջազգային փորձը։ Հ․ Հարությունյանը ընգծեց նաև ֆինանսական կրթման նշանակությունը և տվյալ միջոցառման շրջանակներում ուսանողներին փոխանցեց խնայողություններ կատարելու կիրառելի գործիքները։
Այնուհետև ուսանողներին բանկային համակարգի կողմից առաջարկվող մի քանի գործիքներից օգտվելու պրակտիկ գիտելիքներ և հմտություններ փոխանցեց ՀՀ կենտրոնական բանկի սպառողների շահերի պաշտպանության և Ֆինանսական կրթման կենտրոնի փորձագետ Սոնա Ինգլիզյանը, ով մասնավորապես ներկայացրեց բանկային քարտերի օգտագործման հետ կապված գործիքները, օնլայն գնումներ կատարելու ժամանակ կիրառվող անվտանգության որոշ կանոնները, ինչպես նաև տարածված զեղծարարությունները։
Հարց ու պատասխանից հետո Տ․ Գամաղելյանը և Լ․ Խանզադյանը շնորհակալություն հայտնեցին գիտելիքներով և ձեռք բերված հմտություններով հագեցած միջոցառման համար

В рамках кампании «День посетителя в Фонде», организуемой Фондом страхования вкладов (далее — Фонд) в течение 2023 года, 3 мая Фонд посетили студенты 3-го курса специальности «Банковское дело» Финансово-экономического колледжа Государственного экономического университета Армении, сопровождаемые преподавателем Татевик Гамагелян и ответственным за карьерный центр колледжа Лилит Ханзадян.
Встреча состоялась в конференц-зале бизнес-комплекса «Элит Плаза».
С приветственным словом выступил член Попечительского совета Фонда и член Совета Центрального банка РА Нарек Газарян. В своём выступлении Н. Газарян подчеркнул значимость умения инвестировать сбережения в более надёжные инструменты с целью обеспечения безопасного будущего, а также отметил события, происходящие в мировой банковской системе, в контексте деятельности систем гарантирования вкладов.
Директор Фонда Эрмине Арутюнян представила систему страхования вкладов в Армении, роль Фонда в финансовой системе, его функции и полномочия, а также международный опыт систем страхования вкладов. Э. Арутюнян также подчеркнула важность финансового образования и в рамках мероприятия предоставила студентам практические инструменты для осуществления сбережений.
Затем эксперт Центра защиты прав потребителей и финансового образования Центрального банка РА Сона Инглизян передала студентам практические знания и навыки использования нескольких инструментов, предлагаемых банковской системой, в том числе по использованию банковских карт, правилам безопасности при совершении онлайн-покупок, а также ознакомила с распространёнными видами мошенничества.
По окончании мероприятия, после сессии вопросов и ответов, Т. Гамагелян и Л. Ханзадян выразили благодарность за насыщенное знаниями и приобретёнными навыками мероприятие.