«ՀԱՋՈՂՈՒԹՅԱՆ ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆ-ԱՎԱՆԴՆԵՐԻ ԱՊԱՀՈՎԱԳՐԱԿԱՆ ՌՈՒՍԱԿԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԻ 20 ԱՄՅԱԿԸ» ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎ
Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի տնօրեն Հերմինե Հարությունյանը հունվարի 31-ից փետրվարի 02-ը ՌԴ Ավանդների ապահովագրման գործակալության հրավերով  մասնակցել է «Հաջողության պատոմություն-ավանդների ապահովագրման ռուսական համակարգի 20 ամյակը» խորագրով միջազգային համաժողովին: Համաժողովի ընթացքում ներկայացվեցին թեմատիկ զեկույցներ, ինչպես նաև 5 պանելային քննարկումներ, որնցից 4-րդ պանելի՝  Ավանդատուների պաշտպանության մեխանիզմների հարմոնիզացիան ԵԱՏՄ և այլ միջազգային ինտեգրացիոն միավորումները թեմայով, մասնակից է եղել Հ․ Հարությունյանը: պանելային քննարկման մասնակիցներն էին նաև Բելոռուսի, Ղրղզստանի, Ղազախստանի, ՌԴ-ի և Սերբիայի ներկայացուցիչները։
Համաժողովի նախօրեին տեղի էր ունեցել  ԵԱՏՄ երկրների ավանդների ապահովագրման փորձագիտական աշխատանքային խմբի հերթական նիստը և  ԵԱՏՄ երկրների ավանդների ապահովագրման կազմակերպությունների ղեկավարների խորհրդի նիստը։ Վերջինս վարում էր ՌԴ  Ավանդների ապահովագրման գործակալության տնօրեն Անդրեյ Մելնիկովը: Նիստին ներկայացվել էին ԵԱՏՄ հանձնաժողովի ֆինանսական դեպարտամենտի ներկայացուցչի և ՏՏ հարցերի զարգացման նպատակով ստեղծված աշխատանքային խմբի ղեկավարի զեկույցները:
ՌԴ  Ավանդների ապահովագրման գործակալության տնօրենի առաջարկով ԵԱՏՄ երկրների ավանդների ապահովագրման կազմակերպությունների ղեկավարների խորհրդի նախագահի պարտավորությունները փոխանցվեցին Հ․ Հարությունյանին՝ որպես ՀՀ ավանդների ապահովագրման կառույցի ղեկավար:

Директор Фонда страхования вкладов Эрмине Арутюнян с 31 января по 2 февраля приняла участие в международной конференции «Двадцатилетие российской системы страхования вкладов: хроника успеха» по приглашению Агентства по страхованию вкладов Российской Федерации.
В ходе конференции были представлены тематические доклады, а также проведены пять панельных дискуссий, в том числе 4-я панель на тему «Гармонизация механизмов страхования вкладчиков в ЕАЭС и других международных интеграционных объединениях», в которой участвовала Э. Арутюнян. В дискуссии приняли участие представители Белоруссии, Кыргызстана, Казахстана, Российской Федерации и Сербии.
Накануне конференции состоялось очередное заседание Рабочей экспертной группы по страхованию вкладов стран ЕАЭС, а также заседание Совета руководителей организаций по страхованию вкладов стран ЕАЭС, которое вел директор Агентства по страхованию вкладов Российской Федерации Андрей Мельников. На заседании были представлены доклады представителей Финансового департамента ЕЭК и руководителя рабочей группы по развитию ИТ-вопросов.
По предложению директора Агентства по страхованию вкладов Российской Федерации обязанности председателя Совета руководителей организаций по страхованию вкладов стран ЕАЭС были переданы Э. Арутюнян, в качестве руководителя организации по страхованию вкладов Республики Армения.