2023թ․ հոկտեմբերի 03-04-ը Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի հյուրընկալությամբ, ՀՀ կենտրոնական բանկում տեղի ունեցավ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ֆինանսական շուկաների խորհրդատվական կոմիտեին կից ԵԱՏՄ երկրների բանկային ավանդների ապահովագրման, բանկերի/վարկային կազմակերպությունների լուծարման և առողջացման ոլորտների օրենսդրությունների ներդաշնակեցման հարցերով փորձագիտական խմբի հերթական նստաշրջանը։
- Փորձագիտական խումբն ուսումնասիրում և քննարկում է ավանդների ապահովագրման ոլորտին վերաբերող օրենսդրությունները, միջազգային լավագույն փորձը, գնահատում է ԵԱՏՄ երկրների ավանդների ապահովագրման համակարգերի համապատասխանությունը միջազգային ստանդարտներին, այն է՝ Ավանդներ ապահովագրողների միջազգային ասոցիացիայի (International Association of Deposit Insurers) կողմից ստեղծված ավանդների ապահովագրման արդյունավետ համակարգերի հիմնարար սկզբունքներին:
- Մինչ այժմ փարձագիտական խմբի աշխատանքների շրջանակներում քննարկվել են շուրջ 24 փորձագիտական եզրակացություն, որոնցից հաստատվել են 18-ը։ 2023թ․ ընթացքում հաստատված թեմաները 5-ն են։
- Երևանում անցկացվող նստաշրջանի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ կենտրոնական բանկի Խորհրդի անդամ Նարեկ Ղազարյանը և Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի տնօրեն Հերմինե Հարությունյանը։
- Առկա և հեռակա անցկացվող նիստին մասնակցեցին Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Ռուսաստանի ավանդներ ապահովագրող կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև ՀՀ Կենտրոնական բանկի և Ղազախստանի Ազգային բանկի ներկայացուցիչները։
- Միջոցառմանը տեսակապով մասնակցություն ունեցավ նաև ավանդների ապահովգրման ոլորտի միջազգային փորձագետ, Գերմանիայի բանկերի ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Դիրկ Կուպեյը, ով հանդիսանում է Եվրոպայի ավանդներ ապահովագրողների ասոցիացիայի նախաձեռնողն ու ստեղծողը։ Դ․ Կուպեյը ներկայացրեց ԵՄ ավանդների ապահովագրման դիրեկտիվը, դրանում նախատեսված փոփոխությունները, ինչպես նաև պատասխանեց մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին։

A regular meeting of the Expert Group took place in Yerevan
On October 3–4, 2023, hosted by the Deposit Guarantee Fund at the Central Bank of the Republic of Armenia, was held a regular session of the Expert Group under the Advisory Committee on Financial Markets of the Eurasian Economic Commission. The session focused on harmonizing legislation in the areas of bank deposit insurance, bank/credit institution resolution, and financial recovery across EAEU member states.
The Expert Group studies and discusses deposit insurance-related legislation, reviews international best practices, and evaluates the compliance of EAEU countries’ deposit insurance systems with international standards, specifically the Core Principles for Effective Deposit Insurance Systems established by the International Association of Deposit Insurers (IADI).
To date, the Expert Group has discussed around 24 expert conclusions, of which 18 have been approved. In 2023, five topics were approved.
The opening of the session in Yerevan featured welcoming remarks by Narek Ghazaryan, Member of the Board of the Central Bank of Armenia, and Hermine Harutyunyan, Director of the Deposit Guarantee Fund.
The session, held both in-person and remotely, was attended by representatives of deposit insurance organizations from Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Russia, as well as representatives from the Central Bank of Armenia and the National Bank of Kazakhstan.
The event also included a video participation by Dirk Kupay, an international expert in deposit insurance and representative of the German Banking Association, who is the initiator and founder of the European Forum of Deposit Insurers. Mr. Kupay presented the EU Deposit Guarantee Schemes Directive, its proposed amendments, and answered participants’ questions.