2023թ․ հոկտեմբերի 03-04-ը Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի հյուրընկալությամբ, ՀՀ կենտրոնական բանկում տեղի ունեցավ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ֆինանսական շուկաների խորհրդատվական կոմիտեին կից ԵԱՏՄ երկրների բանկային ավանդների ապահովագրման, բանկերի/վարկային կազմակերպությունների լուծարման և առողջացման ոլորտների օրենսդրությունների ներդաշնակեցման հարցերով փորձագիտական խմբի հերթական նստաշրջանը։
- Փորձագիտական խումբն ուսումնասիրում և քննարկում է ավանդների ապահովագրման ոլորտին վերաբերող օրենսդրությունները, միջազգային լավագույն փորձը, գնահատում է ԵԱՏՄ երկրների ավանդների ապահովագրման համակարգերի համապատասխանությունը միջազգային ստանդարտներին, այն է՝ Ավանդներ ապահովագրողների միջազգային ասոցիացիայի (International Association of Deposit Insurers) կողմից ստեղծված ավանդների ապահովագրման արդյունավետ համակարգերի հիմնարար սկզբունքներին:
- Մինչ այժմ փարձագիտական խմբի աշխատանքների շրջանակներում քննարկվել են շուրջ 24 փորձագիտական եզրակացություն, որոնցից հաստատվել են 18-ը։ 2023թ․ ընթացքում հաստատված թեմաները 5-ն են։
- Երևանում անցկացվող նստաշրջանի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ կենտրոնական բանկի Խորհրդի անդամ Նարեկ Ղազարյանը և Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի տնօրեն Հերմինե Հարությունյանը։
- Առկա և հեռակա անցկացվող նիստին մասնակցեցին Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Ռուսաստանի ավանդներ ապահովագրող կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև ՀՀ Կենտրոնական բանկի և Ղազախստանի Ազգային բանկի ներկայացուցիչները։
- Միջոցառմանը տեսակապով մասնակցություն ունեցավ նաև ավանդների ապահովգրման ոլորտի միջազգային փորձագետ, Գերմանիայի բանկերի ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Դիրկ Կուպեյը, ով հանդիսանում է Եվրոպայի ավանդներ ապահովագրողների ասոցիացիայի նախաձեռնողն ու ստեղծողը։ Դ․ Կուպեյը ներկայացրեց ԵՄ ավանդների ապահովագրման դիրեկտիվը, դրանում նախատեսված փոփոխությունները, ինչպես նաև պատասխանեց մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին։

03-04 октября 2023 года по приглашению Фонда гарантирования возмещения вкладов Армении, в Центральном Банке Республики Армения, состоялось очередное заседание Экспертной группы по вопросам гармонизации законодательства в сфере страхования (гарантирования) банковских вкладов (депозитов), ликвидации, финансового оздоровления и банкротства кредитных организаций на территории ЕАЭС при Консультативном комитете по финансовым рынкам Евразийской экономической комиссии.
- Экспертная комиссия изучает и обсуждает законодательства в области страхования вкладов, международный опыт, оценивает соответствие систем страхования вкладов стран ЕАЭС международным стандартам, в частности основным принципам для эффективных систем страхования депозитов Международной ассоциации страховщиков депозитов.
- До настоящего времени в рамках экспертной группы были обсуждены более 20 экспертных заключений, из которых утверждены 18. В 2023 году утверждены 5 тем.
- На заседании в Ереване с приветственным словом выступили член совета Центрального банка Республики Армения Нарек Казарян и директор Фонда гарантирования возмещения вкладов РА Эрмине Арутюнян.
- В очном и онлайн форматах в заседании приняли участие представители организаций страховщиков депозитов Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Республики Кыргызстан и Российской Федерации, а также представители Центрального Банка Республики Армения и Национального банка Республики Казахстан.
- На заседании в онлайн режиме принял участие международный эскперт в области страхования вкладов, представитель ассоциации банков Германии Дирк Купей, который является инициатором и организатором Европейской ассоциации страховщиков депозитов. Д. Купей представил директиву страхования вкладов ЕС, предусмотренные в ней изменения, а также ответил на интересующие участников вопросы.